tel: +48 790 331 828 / [email protected]

LETNIA SZKOŁA ANIMATORA

 

Podczas Letniej Szkoły Animatora, która obyła się w Krakowie w dn. 18-26 lipca 2015 r. uczestnicy wzięli udział w różnorodnych zajęciach:

 

Warsztaty z wiedzy o Polsce prowadzone przez Agnieszkę Słomian i Marzenę Ples

 

Uczestnicy wzięli udział w 10. tematycznych warsztatach o Polsce, przygotowanych na podstawie scenariuszy zawartych w podręczniku metodycznym. Tematy związane były z geografią, kulturą, historią i współczesną sytuacją społeczno-polityczną Polski. Wszystkie zajęcia odbywały się z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej i były oparte na filmikach edukacyjnych. Uczestnicy mieli dużo okazji, by pracować w grupach, tworzyć plakaty, odgrywać scenki, rozwiązywać quizy i grać w gry symulacyjne. Trenerki po każdym warsztacie zbierały uwagi i opinie, które następnie zostały uwzględnione przy redakcji podręcznika.

   

   

Aby obejrzeć filmy, zajrzyj tutaj.

Aby zapoznać się ze scenariuszami warsztatów, zajrzyj tutaj.

 

Warsztaty międzykulturowe i dotyczące narzędzi dyplomacji kulturalnej

 

Zajęcia poświęcone Polsce były uzupełnione przez warsztaty integracyjne, których celem było zbudowanie zespołu i poznanie uczestników oraz organizacji, które reprezentowali. Odbyły się także spotkania poświęcone komunikacji międzykulturowej, służące omówieniu cech animatora, narzędzi dyplomacji kulturalnej oraz metod edukacji pozaformalnej. Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami i opiniami. Zwieńczeniem warsztatów była praca w grupach nad własnymi projektami wydarzeń, które uczestnicy zrealizowali po powrocie do swoich krajów.

 

 

Spotkania z ekspertami

 

20 lipca odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa. Uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczącej polityki kulturalnej miasta oraz najważniejszych imprez kulturalnych w Krakowie. Mieli okazję zadać pytania na interesujące ich tematy, szczególnie na temat finansowania wydarzeń kulturalnych i wspierania kultury przez Miasto. Na koniec odbyło się zwiedzanie zabytkowej części Urzędu Miasta.

24 lipca uczestnicy projektu odwiedzili Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego – spotkanie składało się z dwóch części: pierwsza dotyczyła sytuacji gospodarczej w Małopolsce, współpracy regionu z zagranicznymi inwestorami oraz perspektyw i zagrożeń stojących przed województwem. Druga część poświęcona była przedsiębiorczości indywidualnej, kreatywności i wyzwaniom jakie stoją przed młodymi ludźmi w Europie.

W ramach projektu odbyły się także warsztaty z muzykiem Bartoszem Kazkiem. Celem spotkania był rozwój kreatywności i pracy w grupie uczestników, którzy odwiedzili studio nagrań, mieli możliwość spróbowania swoich sił w grze na profesjonalnych instrumentach oraz mogli wspólnie skomponować utwór muzyczny.

 

 

Warsztaty integracyjne z krakowskimi NGO

 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Stowarzyszenia Rozwoju Młodzieży RAMPA, Fundacji Praesterno, Fundacji Arts, Stowarzyszenia Pomocy Szkole Małopolska, Fundacji Internationaler Bund Polska oraz Instytutu Wschodnich Inicjatyw. Na początku odbyła się kilkuminutowa prezentacja wszystkich organizacji, a następnie uczestnicy i goście rozmawiali o swoich organizacjach, działaniach, doświadczeniach i potencjalnej współpracy.

 

Program kulturalny

 

Większość uczestników Letniej Szkoły Animatora była w Polsce po raz pierwszy, dlatego w programie nie mogło zabraknąć zwiedzania Krakowa, a szczególnie Starego Miasta, Podgórza i Kazimierza oraz wycieczek do obozu koncentracyjnego Auschitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz kopalni soli w Wieliczce. Uczestnicy odwiedzili również Muzeum w podziemiach krakowskiego Rynku.

W czasie Letniej Szkoły Animatora odbył się także wieczór międzykulturowy, w czasie którego zaprezentowano wszystkie dziesięć krajów. Uczestnicy mieli możliwość degustacji regionalnych potraw, obejrzenia promocyjnych filmików oraz posłuchania regionalnej muzyki.